Registrujte se a získejte 5% slevu na veškerý sortiment!!

  Autor: admin hlavní

  Sociální chování koček má dosti široké spektrum. Není pravda, že by kočky byly obecně samotáři. Vůči příslušníkům stejného druhu mohou být velmi dobře sociálně naladěny. Společné hry, lehání a olizování jsou prvky, z nichž takové pozitivní sociální chování můžeme vypozorovat. Chování koček vůči člověku připomíná vzájemné sociální chování těch společenštějších koček mezi sebou. Čas od času ale i ony zatouží být samy a bez kontaktu s okolím. 

  Důvody pro kočičí agresi

  Kočky mohou vůči člověku uplatnit hned několik druhů agrese. Některé druhy agrese jsou vzácnější, jiné celkem běžné.

  Agrese ze strachu

  Cítí-li se kočka v nějaké situaci ohrožena, může to u ní vyvolat agresi ze strachu. Může ji vyvolat například návštěva veterinární ordinace. Zatímco sebevědomí jedinci se necítí být ohroženi hned, u bojácných zvířat je to jinak. Není pravda, že agrese ze strachu musí nutně vyplynout z negativních zkušeností. Častějším případem je nedostatečná socializace koček s člověkem.

  Mateřská agrese    

  Kočky pečující o své potomky mohou projevovat vůči lidem agresivitu. Bývá to často v případech, kdy se někdo snaží přiblížit k jejich potomkům, nebo k pelíšku.

  Teritoriální agrese   

  Tento typ agrese patří u koček k těm vzácnějším. Vzniká hlavně u nekastrovaných koček, které žijí v bytě. Jejich agrese je cílena na návštěvníky bytu a provází ji velmi intenzivní hlasité chování.

  Agrese vyvolaná šokem

  Hrozivé anebo velmi bolestivé zážitky zanechávají na zvířatech dlouhodobé stopy. Vylekané a stresované kočky si nesou dlouhodobě traumata, a ta v nich mohou vyvolávat agresi.  Nezřídka tento druh agresí vzniká z agresí přenesených. 

  Přenesená agrese

  Nemohou-li si kočky svou agresi vybít na příčině, která ji spustila, zaměří se na nejbližší objekt nebo subjekt a na něm si svou zlost vybijí. Za určitých okolností to může být i majitel kočky. Nezřídka se může takováto agrese obrátit v autoagresi.

  Naučená agrese

  Za tímto typem agrese najdeme člověka. Někdy totiž kočku odmění za nesprávné chování. Kočka si tento zlozvyk upevní a naučí se některé situace zvládat agresí. 

  Hravá agrese

  Málo zaměstnané a nevybité kočky žijící v bytech si často počínají tak, jako by nohy nebo paže jejich majitele byly jakousi kořistí. Jednají tak z důvodu nedostatku jiné činnosti. Takové kočky je třeba více zabavit a poskytnout jim více možností ke hře. 

  Maskovaná agrese

  V přítomnosti jiných koček mohou některé kočky velmi demonstrativně zvedat hlavu, třít si líce a stříkat. Vzhledem k některým velmi defenzivním reakcím jiných koček na uvedené chování lze usuzovat, že jde o vyjadřování hrozby. Některé kočky se v přítomnosti člověka chovají podobně, a tak se dá předpokládat, že se i v tomto případě jedná o maskovanou agresi.

  logo-dark logo-white search arrow-left arrow-right arrow-top basket close discount-circle envelope hamburger checkbox-checked checkbox-unchecked minus paw-print pen plus plus-circle question-circle star tel trash truck user angle-bottom angle-left angle-right angle-top arrow-down check code brand map-pin
  Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.