Registrujte se a získejte 5% slevu na veškerý sortiment!!

  Autor: admin hlavní

  Psi potřebují pohyb, to víme všichni. Ale to, že potřebují zaměstnat i hlavu, to některým z nás uniká. Pokud váš pes doma vyžaduje neustále vaši pozornost a navíc třeba ještě demoluje zařízení bytu, nebo své hračky, nejspíš mu jen pohyb nestačí. Aby se dostatečně vydováděl a netrpěl stresem, je třeba přidat mu do denního programu ještě další vhodnou činnost. Nechcete přece, aby váš pes svou agresivitu obrátil proti sobě a začal si ubližovat.  

  Jak poznat, že pohyb nestačí

  Váš pes už zničil přikrývku z gauče, roztrhal bačkory, nebo se dokonce zdánlivě bezdůvodně škrabe anebo si vykusuje srst? Všechny tyto činnosti lze považovat za jeho němé volání o pomoc. Tenhle problém nemá nic společného s výchovou. Problémem je tu stres. Zatímco my lidé máme mnoho způsobů, jak se stresem naložit, psi si s tímto problémem nevědí rady. Hromadí se v nich napětí, a právě to často vyústí v chybné jednání.

  Agresivita ze stresu 

  Neodkladné jednání vedoucí k destrukci nebo sebepoškozování je způsob, jak se silně stresovaní psi snaží zbavit napětí ze stresu. Je to vlastně forma agresivity, kterou si vybíjejí na svém okolí nebo dokonce i na sobě. Návštěvy u veterinárního lékaře často v takových případech neodhalí žádnou objektivní příčinu takového jednání, i když se třeba pes škrábe až do krve. I v případě, že budete u psa léčit vnější projevy, nevyřešíte ten zásadní problém.

  Nuda inteligenci nesvědčí

  Nedostatkem vhodných činností trpí nejvíce pracovní psi a mezi nimi ještě častěji ovčáčtí psi.   Po celé generace jsme se u nich snažili vypěstovat schopnosti samostatně se rozhodovat, chránit stáda před nebezpečím a držet je pohromadě. A nyní se tito psi stále častěji stávají „pouze„ domácími mazlíčky. Jejich rozhodovací schopnosti v takovém případě nejsou naplno využívány. A podobná situace může nastat i u loveckých psů. V případech, kdy nejsou tato plemena lovecky využívána, může nastat problém. Dá se říct, že platí přímá úměra mezi inteligencí psa a nutností zadávat mu duševní úkoly k plnění. 

  Smysluplná hra odbourá stres 

  Je třeba vybrat vhodnou činnost, která psa zabaví a zároveň i unaví. Taková činnost musí být ale dostatečně jednoduchá, abychom s její pomocí mohli psa zabavit denně, jednoduše a bez velkých příprav. Ideální jsou k tomu nejrůznější hlavolamy, hry pro psy a interaktivní zábava. Psa můžeme také naučit, aby nám s nějakými drobnostmi pomáhal v domácnosti. Půjdeme-li věšet prádlo na zahradu, může nám nosit košík s kolíčky na prádlo. Můžeme ho naučit přinášet domácí obuv. Tato činnost půjde skvěle retrívrům.  Nebo si vyrobíme pevné přetahovadlo a budeme si se psem hrát chvíli i my. Fantastickou zábavou pro většinu psů je také hledání granulí v chlupatých koberečcích, nebo hra na schovávanou. Schovávat se nebudete vy, ani váš pes, ale schováte mu po bytě pár pamlsků, třeba piškotů, a vydáte povel Hledej! Často pak zjistíte, že krátká, ale intenzivní hra s vašim psem vydá za dlouhou procházku. Čímž vás však pochopitelně nechceme nabádat ke gaučingu.  

  logo-dark logo-white search arrow-left arrow-right arrow-top basket close discount-circle envelope hamburger checkbox-checked checkbox-unchecked minus paw-print pen plus plus-circle question-circle star tel trash truck user angle-bottom angle-left angle-right angle-top arrow-down check code brand map-pin
  Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.