Registrujte se a získejte 5% slevu na veškerý sortiment!!

  Autor: admin hlavní

  Díky stále se zlepšujícím životním podmínkám, výživě, veterinární péči a dalším faktorům se dožívají vyššího a vyššího věku. Vyšší věk je však bohužel často spojen s řadou onemocnění. V tu chvíli se můžete u svého veterinárního lékaře dozvědět o tzv. „Prescription“ dietě, tedy krmivu, které nejlépe pasuje Vašemu mazlíčkovi s daným problémem. Otázkou ale je, zda tomu tak opravdu je.

  V úvodu je třeba podotknout, že výrobou krmiv pro zvířata se specifickými nároky (určitým onemocněním) se zabývá jen pár výrobců. Kombinace mizivé konkurence, pravidelné nálezy kontaminantů v těchto krmivech (melamin, smrtelné dávky vitamínu D3, aj.), absence nezávislých orgánů, které by tuto oblast dostatečně kontrolovaly a absence skutečně dlouhodobých testů zkrmování dané diety na zdraví zvířete, tak nutí k zamyšlení a opatrnosti.  Pojďme si uvést příklad.

  Jedním z nejběžnějších onemocnění u koček je chronické selhání ledvin. Při tomto onemocnění dochází postupně ke ztrátě funkční tkáně ledvin. Prognóza se zde odvíjí od klinických příznaků, přičemž stabilizovaní pacienti mohou přežívat poměrně dlouhou dobu.

  Nejdůležitějším bodem v terapii tohoto onemocnění je udržení rovnováhy tělních tekutin. Dehydratace je u těchto pacientů velmi častá a může vést nejen k rozvoji klinických příznaků, ale při jejím vyšším stupni i k další progresi onemocnění. Kočky, ve srovnání s jinými druhy zvířat, mají navíc od přírody méně vyvinut pocit žízně, většinu vody totiž přijímají potravou. V přirozené potravě (myši, ptáci, apod.) je obsah vody kolem 70 % (konzervované krmivo obsahuje kolem 70-80 % vody), ale v suché potravě (granule) je jí jen do 10 %! I když se může zdát, že kočka krmená granulemi pije více, ve finále je skutečný příjem vody vždy nižší, než u koček, které přijímají vlhkou/konzervovanou potravu. Chronické selhání ledvin vede navíc k vyšším ztrátám vody močí, protože ledviny nejsou schopné moč náležitě koncentrovat. Zkrmováním granulí, a to i těch přímo výrobcem určených pro pacienty s chronickým ledvinným selháním, tak zákonitě podporujeme dehydrataci pacienta a tím i zhoršení tohoto onemocnění. Tito pacienti by měli být přednostně krmení vlhkou (konzervovanou) potravou, případně (pokud to zvíře toleruje) můžeme k této potravě ještě vodu přidávat.

  Samotná dieta by měla obsahovat snížený obsah fosforu, toto opatření prokazatelně snižuje progresi selhání ledvin a prodlužuje přežívání těchto pacientů.

  Sporné je u koček naopak doporučení sníženého obsahu bílkovin. Efekt sníženého proteinu v dietě na progresi selhání ledvin není dostatečně prozkoumán. Nicméně u těžších stádií selhání ledvin pomáhá toto opatření zvládnout vyšší hladinu dusíkatých látek v krvi a tím i redukovat některé příznaky onemocnění. Dieta s nižším obsahem bílkovin je však pro kočky chuťově neatraktivní. Měli bychom mít také na paměti, že i kočka s chronickým selháním ledvin patří stále mezi masožravce a vždy bude mít určitou potřebu po kvalitním zdroji bílkovin, čím kvalitnější zdroj bude, tím nižší nároky pak bude kočka vykazovat. V případě, kdy tedy musíme přistoupit k omezení bílkovin, je vhodnější vybírat ty nejkvalitnější a nejstravitelnější zdroje proteinů, které i v menším množství dobře pokryjí potřeby pacienta. V komerčních dietách však často dochází k náhradě kvalitních živočišných bílkovin za méně hodnotné, ale pro výrobce mnohem levnější, rostlinné bílkoviny, jejíž využitelnost je u koček mnohem nižší. V drtivé řadě případů se navíc toto onemocnění vyskytuje u starších jedinců, kteří mají přirozeně vyšší potřebu na příjem bílkovin. Výsledkem je pak ztráta vlastní svaloviny (sarkopenie) pacienta, který je nucen své potřeby bílkovin (na obnovu tkání, syntézu albuminu, protilátek aj.) krýt z vlastních zdrojů. V případě lehčích stádií chronického selhání ledvin u koček se tak často jeví jako vhodnější alternativa použití normálního krmiva s přídavkem látek, které vyvazují fosfor (kosterní svalovina a orgány jsou obecně bohatým zdrojem fosforu).

  Dieta může být dále obohacena o přídavek vlákniny, která napomáhá upravit motilitu střev. Pozitivní roli zde mají i omega 3 mastné kyseliny, ve vodě rozpustné vitamíny, antioxidanty a alkalizační látky. Součástí by mělo být i adekvátní zásobení draslíkem, to je však dobré vždy konzultovat s ošetřujícím veterinárním lékařem (nadbytek draslíku může vážně ohrozit zdraví zvířete).

  Vybrat optimální krmivo pro kočičího pacienta je vždy výzvou. Zvlášť u nemocných zvířat bychom měli mít na paměti i fakt, že často trpí nechutenstvím až anorexií. Kvalitní krmivo by mělo být samozřejmostí, bohužel v tomto ohledu není vždy dobré spoléhat se jen na celosvětově známé značky.  

  MVDr. Kateřina Krásková

  logo-dark logo-white search arrow-left arrow-right arrow-top basket close discount-circle envelope hamburger checkbox-checked checkbox-unchecked minus paw-print pen plus plus-circle question-circle star tel trash truck user angle-bottom angle-left angle-right angle-top arrow-down check code brand map-pin
  Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.