Registrujte se a získejte 5% slevu na veškerý sortiment!!

Autor: admin hlavní

Žrádlo jako priorita

Potrava je pro kočky naprosto přirozený ústřední bod jejich života. Kočky si v prvé řadě svou potravu ještě před konzumací vždy očichají. Zjišťují tak, zda je jejich strava čerstvá. Podobně jako je pro nás lidi nejdůležitějším smyslem zrak, tak pro kočky je to jejich čich. Kočky žijící v divoké přírodě mají ve zvyku zahrabávat si zbytky jídla. Dělají to proto, aby pach jídla nepřilákal jiné dravce.

Potrava jako motivace k mnoha způsobům chování

Většina koček obvykle tahá svou potravu z misky na žrádlo ven. Důvodem mohou být pachy, jež kočku odpuzují. Zapáchat jí může například špatně umytá miska, stará potrava, nebo jídlo, které se například horkem zkazilo. Je třeba objasnit příčinu zápachu. Někdy je potřeba vyměnit misku. To se stává, když je miska na žrádlo příliš malá, menší než rozpětí kočičích fousků. Jindy je třeba nechat kočku vyhladovět anebo počkat, až jí bude zase lépe. Jindy postačí zakázat jí, aby si žrádlo z misky vytahovala.

Jídlo jako kořist

Obsahuje-li strava kočky větší kusy masa nebo dokonce kostí, může takovou stravu kočka považovat za kořist. V takovém případě pak jedná instinktivně a snaží se odvléci si kořist do bezpečí. Octne-li se tedy potrava mimo misku, vraťte ji zpět a kočce dejte jasně najevo, že takové chování nestrpíte. Sdělte jí přísným hlasem: Ne! Pokud by to nepomohlo, dávejte vaší kočce raději vlhké krmení, to není tak snadné někam přemísťovat.

Známost v sousedství

Kočky jsou velmi mazané a vynalézavé, dovedou využít nejrůznější příležitosti, aby se dostaly k jídlu. Nejen, že se často snaží potravu loudit, a proto se proplétají majiteli kolem nohou a  při žebrání zvedají ocas a otírají si o majitele hlavu i tělo, ale ty společenské dokážou ještě mnohem víc. Často si ve svém okolí vytvoří několik známostí, klidně i dvě nebo tři, kde se spřátelí s lidmi a kam se chodí příležitostně najíst. Potom není divu, že se taková kočka vrátí domů plná a nemá už o jídlo zájem. 

Něco je špatně

Někdy se stane, že musíte změnit kočce místo vyhrazené pro její misku s krmením. V důsledku toho pak kočka nežere. Stává se to zvlášť tehdy, když jste misku přemístili na rušné místo, nebo na místo, kde je velký hluk. To ji může odrazovat. Někdy nemají kočky chuť na žrádlo ani při velmi teplém počasí. Pak je třeba zvlášť dobře hlídat, zda alespoň dostatečně pijí. Musí pitím nahradit i tekutiny, které by jinak do svého těla přijaly s jídlem. Dalším důvodem odmítání potravy může být problém se zuby nebo s polykáním. Snaží-li se kočka žrát, ale nejde jí to, může mít nějakou překážku v krku, která jí brání v polykání anebo něco vraženého v zubu. V takovém případě neváhejte a svého mazlíčka převezte na prohlídku k veterináři.    

Ne vždy se kočka odmítáním jídla snaží říct, že jí jídlo nechutná a chce jej vyměnit. Někdy jen instinktivně cítí, že už se dostatečně nasytila a potravu, která zbyla, by si nejraději nechala na později.

logo-dark logo-white search arrow-left arrow-right arrow-top basket close discount-circle envelope hamburger checkbox-checked checkbox-unchecked minus paw-print pen plus plus-circle question-circle star tel trash truck user angle-bottom angle-left angle-right angle-top arrow-down check code brand map-pin
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.