Registrujte se a získejte 5% slevu na veškerý sortiment!!

  Autor: admin hlavní
  Trichobezoáry

  Trichobezoáry vznikají na základě přirozené péče kočky o svou srst. Na drsném jazýčku kočky můžeme vidět množství drobných „háčků“ (papil), které míří jedním směrem a jsou do určité míry pohyblivé. Tato jejich vlastnost kočkám při olizování kožíšku zajistí mnohem lepší pročesání zašmodrchané srsti. Při olizování však dochází nejen k pročesávání srsti a odstraňování nečistot, ale i k příjemné „masáži“, při které se kůže hezký prokrví a odstraní se odumřelé chloupky.  

  Drobné háčky na jazyku kočky však mají ještě jednu zajímavou vlastnost, a to, že v případě, kdy nejsou používány, dosedají na sebe jako tašky na střeše. Toto jim umožňují malé drážky, které jsou lokalizovány na každém háčku ve směru k jícnu. Jedním tahem se tak kočičí jazyk lehce zbavuje nachytaných chloupků, které odchází dál směrem do zažívacího traktu. Někteří odborníci doufají, že právě tyto poznatky o stavbě kočičího jazyku mohou být využity např. v měkké robotice či medicíně pro výrobu specifických materiálů. Pro kočičí majitele to ale znamená důvod, proč jsou chlupy po čištění kočkou polykány.

  U těch šťastnějších kočičích jedinců problémy s trichobezoáry prakticky pozorovány nejsou, u těch méně šťastných (většinou polo/dlouhosrstých plemen) způsobují mnohdy dlouhodobé problémy, v nejhorším případě i smrt. Spolykané chlupy částečně vychází s výkaly ven, část však zůstává v žaludku a může zde tvořit až ucpávky v podobě trichobezoárů. Ty mívají normálně velikost kolem 2 cm, ale mohou být i mnohem větší. Hlavní stavební součást chlupů je totiž nestravitelný keratin. Blokáda zažívacího traktu tak může nastat kdekoliv, nicméně ve střevech je méně častá.

  Nejčastějšími potížemi, se kterými se v důsledku tvorby chlupových smotků setkáváme a kdy by veterinární lékař měl kočičku zaručeně vidět, jsou: opakované zvracení, dávení (obzvláště) bez vyvrhnutí smotků, kašel, zácpa, ztráta apetitu, letargie (netečnost). Časté zvracení navíc v těle narušuje rovnováhu elektrolytů, kyseliny obsažené ve zvratcích dráždí sliznici jícnu a mohou narušovat i sklovinu zubů.

  Jak tedy pomoci jedincům, kteří se opakovaně s trichobezoáry trápí?

  Preventivní opatření:

  • pravidelně pročesávat srst, v období línání každodenně + kartáč lehce navlhčit
  • změna krmiva (ve smyslu co nejpřirozenější stravy = vysoký podíl živočišných tkání (maso), nejlépe bezobilná (tzv. grain-free) s nízkým obsahem sacharidů a vlákniny)
  • náhrada suchého typu krmiva za vlhké (suché krmivo podstatně prodlužuje čas vyprazdňování žaludku)
  • časté krmení malých porcí (vede k lepší stimulaci motility předních částí zažívacího traktu)
  • tráva pro kočky (pomáhá vyvolat reflex zvracení)

  Na pováženou:

  • lubrikanty (přece jen kočka není auto, abychom jí neustále něčím promazávali – především při nesprávné aplikaci zde hrozí i vdechnutí případných olejů + nižší využitelnost vitamínů rozpustných v tucích)

   

  Zaručené řešení:

  • oholit kočku „úplně“ (tzv. lví sestřih)

   

  + Součástí opatření, která vedou k eliminaci tvorby trichobezoárů, by měla být i návštěva ošetřujícího veterinárního lékaře. V současné době se stále více pohlíží na problémy s trichobezoáry jako na příznak (symptom) nějakého onemocnění. Ty můžeme zjednodušeně rozdělit do dvou skupin:

  • onemocnění narušující pohyb (motilitu) zažívacího traktu (např. zánětlivé onemocnění střev, tzv. IBD = inflammantory bowel disease, lymfom aj.), narušit motilitu mohou i krmiva s vysokým obsahem sacharidů a vlákniny. Snídaňové cereálie tak kupujte na snídani sobě, Vaší kočce kupte raději takovou stravu, která se co nejvíce blíží jejím přirozeným potřebám.
  • onemocnění vedoucí ke zvýšenému příjmu chlupů (zvýšená péče o kůži daná kožními problémy jako je napadení blechami či kožní podráždění související s alergickou reakcí na krmivo či atopií; psychické problémy vedoucí ke zvýšené péči o srst, apod.).

  Tvorbu trichobezoárů nikdy nepodceňujte. Univerzální řešení zde sice, vzhledem k možným příčinám, neexistuje, nicméně optimální výživou a pravidelnou péčí o srst jim i řadě dalších onemocnění můžete z velké části předcházet.

   

  MVDr. Kateřina Karásková

   

  Zdroje:

  American Institute of Physics. Cat tongues are even 'handier' than you imagined, 2016, dostupné na: http://phys.org/news/2016-11-cat-tongues-handier.html#nRlv

   

  logo-dark logo-white search arrow-left arrow-right arrow-top basket close discount-circle envelope hamburger checkbox-checked checkbox-unchecked minus paw-print pen plus plus-circle question-circle star tel trash truck user angle-bottom angle-left angle-right angle-top arrow-down check code brand map-pin
  Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.