Registrujte se a získejte 5% slevu na veškerý sortiment!!

  Autor: admin hlavní

  Tak trochu jinak o chondroprotektivech

   

  Již řadu let je na trhu dostupná škála preparátů a krmiv, které hlásají obsah látek podporujících zdraví kloubů (chondroprotektiva). Je pravdou, že onemocnění pohybového aparátu patří mezi velmi častá. Nikoho asi nepřekvapí, že nejvíce ohroženi jsou psi obézní, vysoce aktivní, starší a obecně psi velkých plemen. Pomoci jim má, mimo jiné, pravidelné užívání tzv. SYSADOA látek (Symptomatic Slow Acting Drugs in Osteo-Arthrosis, neboli pomalu působící léky v terapii osteoartrózy = degenerativní onemocnění kloubů, při kterém dochází k poškození až ztrátě kloubní chrupavky). Jejich výhodou je, že řeší přímo stav kloubní chrupavky (na rozdíl od léků rychle tišících bolest) a po jejich vysazení účinek přetrvává ještě dlouhou dobu. Nevýhodou je jejich vyšší cena a velmi pomalý nástup účinků (několik týdnů až měsíců).  Udělejme si tedy přehled v tom, na čem jsou dostupná chondroprotektiva založená. 

  Glukosamin a chondroitin 

  Jedná se o molekuly, které jsou vlastní našemu i psímu tělu. Glukosamin je produkován chondrocyty, tedy buňkami chrupavky, a slouží jako stavební kámen pro její další komponenty. Zároveň sám o sobě chrupavku chrání a podporuje chondrocyty v jejich činnosti. Glukosamin je dostupný ve 3 formách, tedy jako glukosaminsulfát, glukosamin-hydrochlorid a N-acetylglukosamin. Přičemž jako nejúčinnější je považován glukosaminsulfát. Chondroitin má podobné účinky jako glukosamin, navíc váže vodu a tím ji udržuje pružnou. Obě látky tak mají vyšší účinnost, pokud se podávají spolu. Obě mají i protizánětlivý účinek. 

  Nutno však dodat, že zde stále u psů chybí dostatek vědecky podložených informací o skutečné využitelnosti a účinnosti těchto látek při jejich perorálním příjmu. Řada informací se odvozuje od výzkumu lidí, my jsme však jiný živočišný druh.

  Kyselina hyaluronová 

  Kyselina hyaluronová je rovněž přirozenou součástí kloubů, je však hojná také v kůži či oku. V kloubech je hlavní složkou mezibuněčné hmoty a její funkcí je vázat vodu. Hojně se vyskytuje i v kloubní (synoviální) tekutině, kde její množství může dosahovat až 1000 mg na 1 litr. Kyselina hyaluronová má dobré lokální účinky, nejvyšší účinnosti je tak dosaženo při její přímé injekční aplikaci do kloubu, což je ovšem bolestivé, musí se opakovat a cenově nejdražší. Hrozí zde i určité riziko zanesení infekce do daného kloubu. Vstřebatelnost samotné kyseliny ze střev je stále sporná. Pravděpodobně do samotných kloubů dorazí jen minimální část této kyseliny. Z tohoto důvodu by musely být její dávky opravdu vysoké, aby měla požadovaný účinek. Zároveň jednou z jejich vlastností je usnadňování migrace (pohybu) buněk, a to i v případě nádorových buněk. Především u starších zvířat je tak riziko, že případné nádorové buňky zažívacího traktu se díky této kyselině budou šířit dále.

   

  Metylsulfonylmetan (MSM)

  Pod tímto hrozným názvem se skrývá organická sloučenina, která je bohatá na síru. Síra je (jak už název napovídá) obsažená např. v chondroitinsulfátu či keratansulfátu, je tedy nedílnou součástí kostí a chrupavek, kde právě síra pomáhá vytvářet trojrozměrné struktury. Podle některých dostupných klinických studií MSM v určité míře tlumí bolesti a záněty kloubů.  

   

  Kolagenní peptidy (kolagen, želatina) 

  Kolagenní peptidy jsou výsledkem hydrolýzy kolagenních bílkovin, nejedná se o potravinářskou želatinu, která je sama o sobě velmi špatně vstřebatelná. Peptidy jsou látky obsahující 2 a více aminokyselin. Zde se získávají působením enzymů na kolagenní bílkoviny, kdy dochází k jejich rozštěpení na mnohem menší části a jejich vstřebatelnost ve střevech se tak několikanásobně navýší. Samotný kolagen se skládá z neúplného spektra aminokyselin, tedy pro tělo je toto neplnohodnotná bílkovina. Nicméně aminokyseliny, které jsou zde zastoupeny v nejvyšším množství (prolin-hydroxyprolin-glycin), se jinde v těle vyskytují minimálně. Jejich výroba je navíc pro tělo velmi náročná. Dodáním těchto aminokyselin tělu šetříme práci a poskytujeme mu lehce dostupný substrát pro stavbu a výživu pojivových tkání (kloubů,…). Tyto hydrolyzáty tedy upevňují strukturu chrupavky a zvyšují její mechanickou odolnost. Na trhu je dostupná celá řada těchto přípravků, nicméně svou kvalitou, a tím i účinností, se velmi liší. 

  (Jen pro Vaši představu, přibližně 10 g kolagenních peptidů je rovno asi 4,5 kg vepřových nožiček, které rozvaříme a získáme z nich sulc).

   

  Diacerein

  Tato látka se získává z rebarbory a je používána hlavně u lidí s osteoartrózou. Velmi pravděpodobně ale nepůsobí zrovna pozitivně na játra a proto má u lidí dost značná omezení ve svém použití. Z tohoto důvodu je nutná obezřetnost i u psů, nicméně postižení jater již bylo hlášeno i u přípravků obsahujících glukosamin a chondroitin, a to jak u lidí, tak u psů (pozn. jednalo se především o psy, kde již určitý stupeň postižení jater byl, nebo se jednalo o předávkování daným preparátem).

   

  Chondroprotektiva mohou být kombinována mezi sebou i s jinými látkami, které také podporují regeneraci kloubu, jeho funkčnost či tiší případné záněty. Mezi hojně využívané patří extrakty rostlin, které působí většinou protizánětlivě (přeslička, vrba bílá, yucca shidigera,…), dále minerální látky, které mají přirozený vliv na stavbu a funkci pojivových tkání a/nebo mají antioxidační účinky (mangan, selen, zinek, aj.). Všude skloňované omega 3 mastné kyseliny mohou pomoci i zde v boji proti zánětům. V poslední době navíc narážíme i na tzv. Boswellii, vitamín C a ASU (nezmýdelnitelný podíl olejů ze semen avokáda a sóji - Avocado and Soybean Unsaponifiables).

   

  Boswellia serrata – Kadidlovník pilovitý

  Pryskyřice tohoto stromu obsahuje boswellové kyseliny, které mají výrazné protizánětlivé účinky. Významně pomáhá redukovat otoky kloubů, jejich bolestivost a ztuhlost. 

   

  Vitamín C

  Tento vitamín, známý hlavně jako antioxidant, je v těle nutný také k syntéze kolagenu. Psi i kočky si ho sice dokáží vytvořit, ale jeho potřeba může v určitých situacích či etapách života převyšovat jeho produkci.  

   

  ASU

  ASU jsou výtažky z oleje semen avokáda a sóji, které pomáhají redukovat bolest a ztuhlost kloubů. Zároveň zlepšují celkovou funkčnost kloubu. 

   

  Z výše uvedeného je jasné, že při výběru těchto preparátů musíme být opatrní, aby náš pes ve výsledku neprodukoval jen „drahé výkaly“. Pokud se rozhodnete pro jejich použití, zvažte nejprve charakter potíží, které Váš pes má (obecně platí, že čím horší postižení kloubů má, tím nižší je efekt podávání chondroprotektiv). Kloubní preparáty by měly být komplexní, jednotlivé složky by měly být ve využitelné podobě a v odpovídajícím množství (pozn. krmiva obsahující chondroprotektiva v drtivé většině obsahují zanedbatelný přídavek těchto látek a při jejich výběru bychom tak měli vycházet zcela od jiných kritérií). V případě, že Váš pejsek má i nějaký ten gram tuku navíc, zvažte i jeho celkovou stravu a pohybový režim. Zvláštní kapitolou jsou pak štěňata velkých a gigantických plemen, kde právě genetická výbava, faktory prostředí (zátěž,…) a výživa hrají hlavní roli v tom, jaká onemocnění a jaký stupeň postižení je bude na stará kolena trápit nejvíc. 

   

  V neposlední řadě bychom se měli vyvarovat nákupům obzvláště levných preparátů. Některé nezávislé laboratoře již dříve upozorňovaly, že až 50 % jimi testovaných kloubních preparátů pro zvířata nesplňuje potřebná kritéria. Nejčastěji to bylo z důvodu nadlimitního obsahu olova či ve skutečnosti podstatně nižšímu (až žádnému) obsahu na obale deklarovaných látek (tedy především glukosaminu a chondroitinu).

  MVDr. Katka Krásková

   

   

   

  logo-dark logo-white search arrow-left arrow-right arrow-top basket close discount-circle envelope hamburger checkbox-checked checkbox-unchecked minus paw-print pen plus plus-circle question-circle star tel trash truck user angle-bottom angle-left angle-right angle-top arrow-down check code brand map-pin
  Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.