Registrujte se a získejte 5% slevu na veškerý sortiment!!

  Autor: admin hlavní

  Jak na výběr krmiva u psů/koček se speciálními požadavky

  Svět krmiv se dynamicky vyvíjí a pro laického chovatele je prakticky nemožné, aby se dokázal orientovat v široké škále nabízených krmiv. Zodpovědný chovatel však dobře ví, že výživa je jedním z hlavních faktorů ovlivňujících zdraví zvířete. Rad a poučení, jak vybírat běžné krmivo pro zdravé zvíře je všude spousta, ale jak je to v případě, že náš pes/kočka má nějaký zdravotní problém? Tady bychom si měli uvědomit, že kvalitní krmivo dokáže často snížit dávky potřebných léků a prodloužit a zkvalitnit život našeho 4nohého přítele.

  I když poslední schvalovací slovo ve výběru krmiva má pes či kočka, počátek závisí na nás. Psi/kočky trpící určitým zdravotním problémem mají většinou specifické nároky na množství některých živin, na kvalitě použitých surovin by se to však odrazit nemělo. Nejen tyto skupiny zvířat by měly dostávat to nejlepší.  Bohužel ne vždy je možné říci, a to na základě údajů povinně uváděných výrobci, že každé cenově náročnější krmivo je vhodné, bohužel se to mnohdy týká i veterinárních diet, u kterých by člověk předpokládal vysokou kvalitu. I zde tak platí, že vysoká cena Vám nezaručí kvalitní krmivo. Pojďme se podívat na nejčastější zdravotní problémy a jejich požadavky z hlediska výživy.

   

  Nežádoucí reakce na krmivo

  Nežádoucí reakcí se rozumí klinicky se manifestující reakce (ustavičné drbání, průjem,…) spojená s požitím krmiva. Zjednodušeně ji lze rozdělit na potravinovou intoleranci, pseudoalergii a potravní hypersenzitivitu.

   

  Potravinová intolerance

  Jedná se o metabolickou poruchu, kdy zcela chybí, nebo je v nedostatku určitá látka, která se podílí na zpracování dané složky krmiva. Imunitní systém se zde nezapojuje. Dobrým příkladem je tzv. laktózová intolerance, kde chybí enzym laktáza, který štěpí mléčný cukr laktózu (x alergie na mléko, kde dochází k reakci imunitního systému na některé mléčné bílkoviny – hlavně kaseiny). 

   

  Pseudoalergie (přecitlivělost)

  Nežádoucí reakce organismu způsobená přecitlivělosti vůči určitým složkám potravy. Často je tato reakce vyvolána po požití potravin bohatých na histamin = látku, která způsobuje pseudoalergickou reakci (např. často je vyšší množství histaminu přítomno v konzervě tuňáka – ale pozor neznamená to, že pes/kočka je na tuňáka alergický/á). K pseudoalergenům patří i různá potravinářská aditiva (barviva, aromata, zchutňovala aj.).

   

  Potravní hypersenzitiva/alergie  

  V tomto případě se jedná o nepřiměřenou reakci imunitního systému na určitou složku krmiva. Alergenem bývají v drtivé většině (glyko)proteiny o velikosti 10-70 kDa. Tyto poměrně velké bílkoviny jsou složeny z aminokyselin, samotné aminokyseliny však alergickou reakci nevyvolávají. Většinou se potravní alergie projevuje kožními (svědění, na které nezabírají kortikoidy, …) či zažívacími problémy. U třetiny psů bývá přítomný ještě i navíc jiný typ alergie (atopická dermatitida, alergie na bleší kousnutí). Mezi nejčastější alergeny patří mléko, sója, hovězí a kuřecí maso, ryby, vejce, dále pak kukuřice a pšenice. Je však nutné říct, že většina alergií je právě na živočišné bílkoviny. Alergie na gluten jsou u psů i koček velmi vzácné, většinou se jedná spíše o přecitlivělost, než pravou alergii (obdoba celiakie u lidí).

  V případě alergické reakce na určitou bílkovinu krmiva se tak nabízí dvě možnosti, a to použití zcela nového typu bílkoviny, se kterou se dosud zvíře nesetkalo (jehněčí, klokaní, dostupné jsou i hmyzí), nebo tzv. hydrolyzovaný protein. V případě hydrolyzovaných proteinů tak může být použit jakýkoliv zdroj bílkovin, a to i ten, který původně vyvolává alergie. Hydrolýzou totiž dochází k jeho rozštěpení a daná bílkovin tak ztrácí svou schopnost vyvolávat alergické reakce. 

  V případě výběru hypoalergenního krmiva, kdy už víme, které složky jsou pro našeho mazlíčka nebezpečné, bychom tak měli pamatovat na několik základních doporučení:

  •Na prvním místě je kvalitní zdroj přesně určených živočišných bílkovin (masová moučka, …, ne však z peří či rostlinné proteiny – sója, pšeničný či kukuřičný gluten), přičemž je vhodné použít pouze 1 zdroj proteinů (max. 2)

  •1 zdroj sacharidů – obvykle celá rýže, kde je minimální výskyt přecitlivělosti, bez mlýnských odpadů

  •Vyšší obsah omega 3 mastných kyselin, které mimo jiné příznivě pomáhají v zánětlivých reakcích

  •Bez chemických konzervantů (BHA, BHT,..), barviv, zchutňovadel aj.

  •Pouze přírodní konzervatny – např. vitamín C a E (tokoferoly), rozmarýn

  •Obsah probiotik (kamarádské bakterie) + prebiotik (krmení pro tyhle malé kamarády) 

  •Bez vedlejších živočišných produktů (by-product)

  •O vysoké stravitelnosti 

   

  U alergiků bychom pak neměli dále opomenout:

  •Nepoužívat ochucené zubní pasty, ochucené odčervovací tablety, pamlsky a jiné poklady ukrývající zdroj alergenu 

  •Pokud máte více pejsků/kočiček, ale jen jednoho alergika, je snadnější krmit všechny hypoalergenním krmivem, než separovaně

  •Pozor na skryté nástrahy venku (odhozené zbytky jídel,…)

  •Pravidelnou obměnu bílkovinných zdrojů/krmiva u zdravých/nemocných? (zde narážíme na rozdílné názory – sice většina alergií vzniká u psů po dvou a více letém krmení danou bílkovinou, nicméně dosud neexistují vědecký podložené údaje, že se takovýmto střídáním potravním alergiím opravdu předchází, zároveň se po určité době k dané bílkovině opět vracíte, na druhé straně pestrá strava je vyváženější a můžeme tak snížit množství přijatých nežádoucích látek, které se případně v daném krmivu nachází, s tím souvisí i vyhledávání méně častých zdrojů ke krmení (kachna, klokan, jehněčí, aj) – jejich pravidelné krmení psa ani kočku před vznikem potravní alergie neochrání, ale pravděpodobně vznikne alergie právě na tyto bílkoviny.

  Mít doma alergika je náročné. Prevence, ke které jednoznačně patří výběr vhodného krmení, je zde zásadní. Neostýchejte se proto kontaktovat odborníky na výživu či svého veterináře, rádi Vám v tomto pomohou. 

   

  MVDr. Katka Karásková

   

  logo-dark logo-white search arrow-left arrow-right arrow-top basket close discount-circle envelope hamburger checkbox-checked checkbox-unchecked minus paw-print pen plus plus-circle question-circle star tel trash truck user angle-bottom angle-left angle-right angle-top arrow-down check code brand map-pin
  Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.