Registrujte se a získejte 5% slevu na veškerý sortiment!!

  Autor: admin hlavní
  Krmiva určená pro specifické plemeno

  V současné době existuje několik stovek uznaných plemen psů a koček. Některá z nich jsou velmi oblíbená. Bohužel jejich oblíbenost je někdy až tak veliká, že nás neodradí ani řada zdravotních problémů, ke kterým dané plemeno inklinuje. Některé z těchto problému lze ovlivnit do jisté míry i výživou, pro lepší představu si můžeme uvést nějaký příklad: obezita – labradoři, jezevčíci, kokři,…, dalmatiní - močové kameny či trichobezoáry (smotky chlupů v zažívacím traktu) především u dlouhosrstých plemen koček, aj. Člověka tak napadne, že krmivo, upravené pro řešení těchto problému má smysl. Nicméně si musíme uvědomit, že celkový zdravotní stav každého zvířete má přednost před jeho plemennou příslušností, což v praxi znamená, že daný zdravotní problém se u všech bude řešit obdobně (všichni obézní psi budou potřebovat nižší kalorický příjem apod). Výběr krmiva by se tak měl odvíjet vždy od zdravotního stavu a jiných potřeb Vašeho mazlíčka, a to bez ohledu na jeho plemeno. Současně si musíme uvědomit, že běžná krmiva nejsou určena pro prevenci či léčbu daného onemocnění, k tomuto účelu slouží veterinární diety, které jsou vybírány ve spolupráci s ošetřujícím veterinárním lékařem, který zná nejlépe zdravotní stav Vašeho 4nohého kamaráda.

  Z výše uvedeného se může zdát, že krmiva určená pro specifická plemena smysl nemají. Je pravdou, že ani všichni členové daného plemene nemusí mít stejné nároky na obsah živin a energie, navíc tyto krmiva musí stejně tak splňovat požadavky AAFCO (The Association of American Feed Control Officials) a FEDIAF (The European Pet Food Industry Federation), jako krmiva určená pro všechny plemena (all breeds), nicméně v určitých parametrech se přece jen mohou lehce lišit (vždy je to ale v pevně daném rozmezí výše zmíněných institucí) a mít tak do jisté míry pozitivní efekt. Např. je zde nižší obsah kalorií, o něco více vlákniny, nebo je jen tvar granule uzpůsoben velikosti či tvaru lebky a čelisti daného plemene (granule pro brachycefaliky apod.). Výstavním plemenům psů jsou pak přidávány oleje, zvyšuje se obsah prospěšných omega 3 mastných kyselin či vitamínu biotinu, tedy toho, co má pozitivní vliv na kvalitu srsti. U velkých plemen psů jsou pak přidávána různá chondroprotektiva na podporu kloubů apod. Určitý efekt tak můžeme očekávat, ale očekávejme spíše efekt malého významu. Mnohem důležitější by pro nás měl být obsah použitých surovin, jejich množství, šetrné zpracování a využitelnost jednotlivých živin přímo Vašim miláčkem. Takže pokud se Vám líbí nějaké krmivo, které je primárně určeno pro všechna plemena, více, než to, které je určeno pro dané plemeno, nemusíte se bát, že mu ublížíte. Ale obezřetní bychom měli být u krmiv pro štěňata velkých a gigantických plemen, tam už jsou rozdíly ve složení zásadní, především v obsahu vápníku, fosforu a energie.  Naopak hlášky, které bychom měli zcela ignorovat, jsou ty, které hlásají využití ingrediencí pocházející výhradně z místa původu daného plemene. To, že Váš Irský setr pochází z Irska, opravdu neznamená, že jej máme krmit jen jehněčím a bramborami, protože to jsou právě ty nejběžnější jídla, která v Irsku jsou, a tím pádem je to pro něj to nejpřirozenější.

   

  Závěrem lze říci, že kvalitní krmiva určená pro specifické plemeno mohou mít jistý pozitivní efekt, v žádném případě však nejsou náhradou veterinárních diet, neslouží tedy jako prevence či součást terapie konkrétního onemocnění, a to ani toho, které může souviset s daným plemenem a jeho výživou. Vašemu miláčkovi může více vyhovovat krmivo primárně určené pro všechna plemena, ne všichni jedinci mají stejné nároky a chutě, všechna tato krmiva však musí splňovat určité minimální požadavky, takže výběr dle plemene pro Vás nemusí být omezujícím faktorem.

   

  Převzato a upraveno z:

  Heinze C. R. Breed Specific vs All Breed Diets. Dostupné z:< http://vetnutrition.tufts.edu/2018/08/breed-specific-diets/>

   

  logo-dark logo-white search arrow-left arrow-right arrow-top basket close discount-circle envelope hamburger checkbox-checked checkbox-unchecked minus paw-print pen plus plus-circle question-circle star tel trash truck user angle-bottom angle-left angle-right angle-top arrow-down check code brand map-pin
  Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.